„TEPLICKÝ CIMES 2019 - 9. ROČNÍK DNŮ ŽIDOVSKÉ KULTURY"

„TEPLICKÝ CIMES 2019 - 9. ROČNÍK DNŮ ŽIDOVSKÉ KULTURY"

27.11.2019 | Teplice

Datum: 9. až 27. listopadu 2019 Místo: Teplice 
Pod záštitou Velvyslanectví Státu Izrael pořádá spolek ULPAN TEPLICE v pořadí již devátý ročník festivalu Teplický cimes - DNY ŽIDOVSKÉ KULTURY. Jeho Aktivity spolku ULPAN TEPLICE se snaží sdružovat lidi se zájmem o poznávání a vzdělávání v oblasti judaismu a obnovovat židovské tradice včetně seznamování veřejnosti s těmito tradicemi. Mezi tyto aktivity se řadí také pořádání kulturních a společenských akcí s židovskou tematikou. Na všech akcích se návštěvníci mohou těšit na malé tradiční pohoštění.
 
Nejen již znalí, ale i noví, návštěvníci Dnů židovské kultury se mohou těšit na osvědčený formát třítýdenního festivalu a všichni budou mít z čeho vybírat – na programu jsou divadelní představení, koncerty, přednášky i filmové promítání.
 
Festival bude slavnostně zahájen v sobotu 9. listopadu 2019 od 20:00 hodin v klubu KNAK v teplické části Řetenice koncertem izraelské skupiny Jewish Monkeys. Teplicích. V jeho průběhu zde představí své nejnovější album Catastrophic Life! V posledních letech mají v obměněné sestavě deset nových skladeb. Tentokrát byly štetl melodie smíchány s rytmy ska s aroma reggae, divoké kytary a okořeněny špetkou Balkánu. Ceny vstupenek jsou 150 Kč. Vstupenky je možné si zakoupit přes Ticketportal zde.
 
Od pondělí 11. listopadu 2018 do neděle 1. prosince 2019 se od 17:00 hodin v Beurónské kapli Gymnázia Teplice (přednášková místnost) uskuteční výstava Židovské svědectví o českém století. Výstava byla vytvořena organizací Centropa, židovským historickým institutem, jehož hlavním úkolem je uchování příběhů židovských rodin z oblasti Balkánu a Střední a Východní Evropy ve 20. století. Mimo rozhovorů s pamětníky Centropa také sbírá a digitalizuje jejich rodinné fotografie. Výstava, která se zabývá životem Židů v českém prostoru ve 20. století, je složena z 31 vybraných panelů rozdělených podle následujících témat: V armádě, Doma, V práci, Komunitní život, Holocaust, Ve škole, Volný čas, Rodinné portréty.

Ve středu 13. prosince 2019 si zájemci mohou přijít, do prostor Regionální knihovny v Teplicích, poslechnout přednášku komentátora Českého rozhlasu Jana Fingerlanda  s názvem „Samaritáni a ti druzí – známé i neznámé náboženské komunity ve Svaté zemi“.
 
Ve čtvrtek 14. listopadu 2019 přijde na řadu poslechový pořad Jiřího Černého věnovaný Amy Winehouse. Začíná v 19:00 hodin v Jazz Clubu Teplice. Amy Jade Winehouse byla britská jazzová, soulová a rythm´n´bluesová zpěvačka. Její debutové album Frank, které vyšlo v roce 2003, se stalo velice populárním. Pomohl tomu hlavně pilotní singl „Stronger than Me“. Celosvětového úspěchu se dočkala s druhým albem Back to Black, které vyšlo v roce 2006 a pochází z něj úspěšný singl „Rehab“. Za desku obdržela i šest nominací na Grammy Awards, z nichž pět proměnila ve vítězství. Získala i cenu BRIT Awards pro nejlepší umělkyni. Vstupné je 50 Kč.
 
Představení izraelské kuchyně v gesci šéfkuchaře Noama Daroma v sále restaurace hotelu Giovanni Giacomo v Teplících, které začíná v sobotu 16. listopadu 2019 v 17:00 hodin je již plně zarezervováno.
Na státní svátek Dne boje za svobodu a demokracii, v neděli 17. listopadu 2019, je v prostoru tělocvičny Gymnázia Teplice pořádána přednáška s ukázkou izraelského bojového umění Krav maga – boj z blízka. Krav maga (hebrejsky, krav = boj, maga = dotyk, kontakt, tedy česky kontaktní boj, boj z blízka) je systém sebeobrany, který představuje oficiální soustavu technik vypracovaných pro sebeobranu a boj izraelských bezpečnostních složek. Krav maga bylo zařazeno do učebních osnov izraelských středních škol. Krav maga není sport, ale příprava na boj zblízka na život a na smrt. Přednášejícím je David Bohbot.
 
V úterý 19. listopadu 2019 se zájemci mohou těšit na přednášku Židovské tradice a zvyky – svatba rabína brněnské židovské obce Štěpána Menaše Klimenta. Přednáška začíná v kavárně Krušnohorského divadla v 18:00 hodin. V judaismu slouží manželství ke třem vzájemně propojeným cílům. Za prvé, rozmnožování lidského druhu, jak přikazuje Genesis 1:28: „Ploďte a množte se.“ Za druhé, manželství poskytuje člověku láskyplné partnerství. Znovu citujme knihu Genesis: „ Není dobré, aby člověk byl sám… Proto opustí muž svého otce i matku a přilne ke své ženě a stanou se jedním tělem“ (Genesis 2:18 a 24). Za třetí pak manželství vytváří rodinu jakožto základní jednotku společnosti a domov jako „malou svatyni“ (Ezechiel11:16), v níž otec představuje kněze, matka kněžku a stůl je oltářem. Je to místo, kde mohou děti vyrůstat pod láskyplnou ochranou a vedením svých rodičů, a kde židovské náboženství může být praktikováno a předáváno z generace na generaci.
 
Ve středu 20. listopadu 2019 bude v kině Květen následovat projekce filmového dramatu Nabarvené ptáče za účasti režiséra snímku Václava Marhoula. Začátek je v 17:30 hodin. Černobílý film režiséra Václava Marhoula z roku 2019 podle stejnojmenného románu polského spisovatele Jerzyho Kosińského z roku 1965 vypráví o malém chlapci, který během druhé světové války sám putuje po východoevropském venkově. Film byl přijat do hlavní soutěže 76. ročníku Benátského filmového festivalu, na němž od studentské poroty obdržel cenu Film pro UNICEF za nejlepší snímek bojující za dětská práva. Program uvedení filmu: 
17:30 hodin   –  zahájení, krátce o filmu
17:40 hodin   –  projekce filmu Nabarvené ptáče 
20:30 hodin   –  beseda s režisérem Václavem Marhoulem
21:15 hodin   –  občerstvení
22:00 hodin   –  ukončení
Vstupné činí 125 Kč /105 Kč
 
Prezentace společnosti AGNES ZELENÁ BOHDANEČ spočívající v  Ochutnávka košer pálenek, likérů a medoviny pořádaná v Bartholomeus Gallery Café v Teplících, které začíná v sobotu 23. listopadu 2019 v 18:30 hodin je již plně zarezervována.
 
Dále je od 20:00 hodin v Bartholomeus Gallery Café v Teplících k poslechu koncert pražské klezmer-balkán skupiny Rejbele. Pražská hudební skupina Rejbele je pětičlenná kapela hrající živelný klezmer, orientální melodie či tklivý Balkán v lichém rytmu, vše ve vlastních originálních aranžích, avšak se zachováním původního rázu a charakteru skladeb. Od podzimu 2015 vymýšlí v malých sklepních prostorách své zkušebny, čím potěšit náročné ucho posluchačovo, vykouzlit vrásku vážnosti, rozproudit radost a rozvlnit tělo svých hudebních příznivců v každém věku. Vstupné je 80 Kč.
 
Neděle 24. listopadu 2019 je věnována historii architektury. Komentovaná procházka městem Teplice s názvem Architektura a osud teplických židů II začíná od Krušnohorského divadla. Po Teplicích provádějí Mgr. Pavlína Boušková a Ing. arch. Jan Hanzlík. Jaký byl osud teplických židovských rodin a s jakou architekturou přispěli městu, Vás seznámí během komentované procházky Pavlína Boušková (RMT) a architekt Jan Hanzlík. Trasa: Krušnohoské divadlo – U císařských lázní – Laubeho nám. – Poštovní – Lípová – Jungmannova – Chelčického – Českobratrská – Kollárova – Monopol.
 
Na závěr festivalu se zájemci mohou těšit na divadelní představení v podání Komorní Činohry Praha. Divadelní kus s názvem Neslušní proběhne ve středu 27. listopadu 2019 v Malém sále Krušnohorského divadla v Teplicích. Autorkou je Paula Vogel. Představení o délce 1:45 hodin probíhá od 19:00 hodin.  Režisér Bábek se svými herci tento silný příběh dostali na pódium v poctivé herecké činohře. Židovské ghetto, evropská divadla, meziválečný Berlín, Amerika. Hraje se téměř bez rekvizit, zato s živým klezmer bandem. Sedmička herců skáče z role do role, podle toho, zda právě předvádí úryvky Ašovy hry, či naopak osudy jejích protagonistů a tvůrců. Orientaci divákovi usnadní promítané poznámky, které upřesní časové a místopisné zasazení, případně která část Boha pomsty je právě inscenována.          

Neslušní se stali vítěznou inscenací Mezinárodního divadelního festivalu SLAVIJA 2019 v Bělehradu a získali Cenu Dona Quijota. Hra získala Tony Award, Outer Critics Circle Award, Drama League Award a Obie Award. Vstupenky ve výši 150 Kč je možné zakoupit přes Ticketportal zde.
 
Na všech akcích se diváci a účastníci mohou těšit na malé tradiční pohoštění.
Předprodej vstupenek v pokladnách DK Teplice, není-li uvedeno jinak
 
Festival pořádá spolek ULPAN TEPLICE pod záštitou Velvyslanectví státu Izrael a za podpory Ústeckého kraje.
 
Více informací naleznete zde a na FB zde. Plakát naleznete zde.
 
Ulpan Teplice, spolek
Duchcovská 1505/3
41501 Teplice
 
Tel.: +420 602 773 929 (včetně rezervací), (+420 723 901 690)

 

30.09. | „LANOVKA NA KOMÁŘÍ VÍŽKU JE V PROVOZU“ »

27.09. | „BURGER STREET FESTIVAL TEPLICE 2020“ »

26.09. | „ŘEMESLA A RYTÍŘI V KRUPCE“ »

19.09. | „ŘEZBÁŘSKÝ PLENÉR O BABÍM LÉTĚ – BÍLINA 2020“ »

18.09. | „DEN S ENERGIÍ V BÍLINĚ“ »

12.09. | „10. MEZINÁRODNÍ FOLKLORNÍ FESTIVAL – KOSTOMLATY POD MILEŠOVKOU“ »

12.09. | „OSECKÉ TRHY – TRHY K PODPOŘE ŘEMESLNÍKŮ“ »

05.09. | „BÍLINSKÉ SLAVNOSTI ANEB DEN HORNÍKŮ 2020“ »

21.08. | „REVIVAL FEST 2020 V BÍLINĚ“ »

21.08. | „SENZAČNÍ PROCES DĚDICŮ HRABĚTE JIŘÍHO VALDŠTEJNA NA ZÁMKU DUCHCOV“ »

16.08. | „PROHLÍDKY SKLEPŮ NA ZÁMKU DUCHCOV“ »

15.08. | „MOLL DÁVÁ FEST“ »

31.07. | „LETNÍ KINO 2020 NA ZÁMKU TEPLICE“ »

29.07. | „OTEVŘENÍ NOVÉHO NÁVŠTĚVNICKÉHO OKRUHU NA ZÁMKU DUCHCOV“ »

25.07. | „VEČERNÍ PROHLÍDKY VALDŠTEJNSKÉHO ZÁMKU DUCHCOV BEZ PRŮVODCE“ »

22.07. | „KOMENTOVANÉ PROHLÍDKY EXPOZICE OKOUZLENI ANTIKOU NA ZÁMKU DUCHCOV“ »

29.03. | „KDE POBÝVAL WAGNER - DOMY A KRAJINY OD DRÁŽĎAN PO PRAHU“ »

21.03. | „EXKURZE V BÍLINSKÉ KYSELCE“ »

23.02. | „ČOKOLÁDOVÝ FESTIVAL V TEPLICÍCH 2020“ »

22.02. | „AFRICKÉ TRHY V TEPLICÍCH“ »

16.02. | „OCHUTNÁVKY OD ČESKÝCH PRODUCENTŮ – TEPLICE“ »

02.02. | "KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA VÝSTAVY UMĚNÍ V NOUZI? - TEPLICE" »

26.01. | "SKLENĚNÉ VÁNOCE V TEPLICKÉM MUZEU" »

24.12. | "SLAVNOSTNÍ ROZSVÍCENÍ VÁNOČNÍHO STROMU – VÁNOČNÍ DUCHCOV 2019" »

22.12. | "VÁNOCE JAKO ZÁŽITEK - ADVENTNÍ VÍKENDY V TEPLICÍCH 2019" »

30.11. | "EXKURZE V BÍLINSKÉ KYSELCE" »

27.11. | „TEPLICKÝ CIMES 2019 - 9. ROČNÍK DNŮ ŽIDOVSKÉ KULTURY" »

18.10. | „DŮM DĚTÍ A MLÁDEŽE CVRČEK POŘÁDÁ DÝŇOBRANÍ V KRUPCE“ »

07.09. | „BÍLINSKÉ SLAVNOSTI ANEB DEN HORNÍKŮ 2019“ »

24.08. | "EXKURZE V BÍLINSKÉ KYSELCE" »

18.08. | „SLAVNOST HRANIČNÍ BUK – CÍNOVEC 2019“ »

18.08. | „OSECKÉ SLAVNOSTI 2019“ »

28.07. | "OSLAVY OBCE SVĚTEC – JAKUBSKÁ POUŤ 2019" »

20.07. | „OSECKÁ KYTARA 2019“ »

20.07. | „ÚSTECKÁ VETERÁN RALLYE – OLYMPIA TEPLICE“ »

30.06. | „VÝSTAVA CISTERCIÁCKÁ KLÁŠTERNÍ KRAJINA“ »

29.06. | „INTERNATIONAL ROOTS & BLUES FESTIVAL 2019 – TEPLICE A BÍLINA“ »

23.06. | „MALÍŘSKÝ A ŘEZBÁŘSKÝ PLENÉR 2019 V BÍLINĚ“ »

16.06. | „55. HUDEBNÍ FESTIVAL LUDWIGA VAN BEETHOVENA V OSEKU“ »

15.06. | „DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ ARCHEOLOGICKÉHO DEPOZITÁŘE V SOBĚDRUHÁCH“ »

15.06. | „LEVANDULOVÝ A MEDOVÝ VÍKEND V TEPLICÍCH“ »

09.06. | „BURGER STREET FESTIVAL TEPLICE“ »

08.06. | „KRÁSA BONSAJÍ 2019 V DUCHCOVĚ“ »

08.06. | „BÍLINSKÉ NÁMĚSTÍ V OBRAZECH DOBY“ »

01.06. | „DEN DĚTÍ V LANOVÉM PARKU – TEPLICE“ »

31.05. | „HUDBA ZNÍ NÁMĚSTÍM – ZUŠ OPEN V BÍLINĚ 2019“ »

29.05. | „HRDINOVÉ A VÁLEČNÍCI ANTICKÝCH BÁJÍ NA ZÁMKU DUCHCOV“ »

26.05. | „ZAHÁJENÍ LÁZEŇSKÉ SEZÓNY 2019 V TEPLICÍCH“ »

24.05. | „NOC KOSTELŮ 2019 V OSEKU“ »

22.05. | „AKADEMIE DOMU DĚTÍ A MLÁDEŽE BÍLINA 2019“ »

diskuze

 

Počasí v regionu »

Panorama 360° »

Úvod|Cíle/Trasy|Multimédia|Transformace a rekultivace území|Místo pro podnikání|RSK UK|Akce|Kontakt

 

 

 

 

 

 

 

 

Rekultivovaná území ÚK » „TEPLICKÝ CIMES 2019 - 9. ROČNÍK DNŮ ŽIDOVSKÉ KULTURY" | Akce

| | cesky deutsch english