Naučná stezka Bořeň

Naučná stezka Bořeň

Veškeré podrobné informace o národní přírodní rezervaci Bořeň poskytuje návštěvníkům naučná stezka, navazující na předešlou, která zde byla vybudována v roce 1996. Národní přírodní rezervace Bořeň je mimořádně nádherným a zajímavým místem, situovaným na samém okraji těžce poznamenané industriální krajiny Podkrušnohoří.

 

Z města Bíliny od vlakového nádraží vede okružní, zeleně značená, turistická cesta, která obchází úpatí hory Bořeň a vrací se zpět do výchozího místa. Na Bořeň se tedy můžeme vydat dvěma směry. Přes Lázně Kyselku (zastávka Bílina-Kyselka) k západnímu úpatí hory nebo přes město Bílinu na východní úbočí. Od rozcestníku na jižním úbočí odbočuje z této zelené okružní turistické stezky vrcholová, rovněž zeleně značená pěšina, která nás dovede náročným, ale krásným terénem až na vrchol.

 

VLAK: Bílina (5,5 km), Bílina kyselka (4 km)

AUTOBUS: Bílina - autobusové nádraží (5,5 km), Bílina, Újezd (4 km)

PARKOVÁNÍ: z hlavní silnice č. 13 ve směru Most - Bílina vede za odpočívadlem vzhůru do svahu silnice, která končí na dvou menších parkovištích u turistické "Bořeňské chaty". 

 

Naučná stezka začíná až u Bořeňské chaty, tematicky je zaměřena výlučně na historii spojenou s Bořněm a na zdejší unikátní přírodu.


Turisté, kteří se vydají po zelené značce od chaty směrem k vrcholu, naleznou 9 stanovišť s plechovými schránkami. Schránky jsou většinou připevněny přímo ke skále, nebo na existující předměty, ve dvou případech na stojan v podobě ocelové tyče. Zásuvka schránky obsahuje stěžejní informaci o daném stanovišti v podobě listu velikosti A3. Vnitřek schránky slouží pro uložení dalších listů zatavených ve folii, svázaných dohromady a připojených na řetěz. Po jejich vyjmutí a prohlédnutí je potřeba je vrátit zpět do schránky.


Umístění informačních panelů:


1. Vstup do Bořeňských zahrad

2. Boreňská chata

3. Kamenný vodopád

4. Vyhlídka na Most

5. Jihozápadní svah u lavičky (Liběšická strana)

6. Malé varhany

7. Vrchol Bořně

8. Tábořiště jižní louka

9. Severní strana Bořně pod Poledním kamenem.

 

diskuze

 

Počasí v regionu »

Panorama 360° »

Úvod|Cíle/Trasy|Multimédia|Transformace a rekultivace území|Místo pro podnikání|RSK UK|Akce|Kontakt

 

 

 

 

 

 

 

 

Rekultivovaná území ÚK » Naučná stezka Bořeň

| | cesky deutsch english