Loading ...

Zoologická zahrada Děčín – Pastýřská stěna, příspěvková organizace

Zoologická zahrada Děčín – Pastýřská stěna,  příspěvková organizace

 
Zoologická zahrada byla v Děčíně otevřena na jaře roku 1949. Vznikla roku 1948 z iniciativy skupiny milovníků zvířat, kterou kolem sebe soustředil podmokelský obchodník a zoolog Ludvík Grác. Vybralo se pro ni úžasné místo v překrásném prostředí lesoparku na Pastýřské stěně, kde v letech 1919 až 1925 provozovala podmokelská Pilzova divadelní společnost lesní divadlo, a kde v roce 1936 vystavěl Horský spolek pro České Švýcarsko mládežnickou ubytovnu. Ta se později stala sídlem správy zoo i několika teplomilných druhů zvířat.
 
V době vzniku děčínské zoo byly v Československu jen čtyři zoologické zahrady, pouze dvě z nich pak byly založeny už před druhou světovou válkou.
 
Prvními stavbami byly těsně vedle sebe umístěné volné voliéry s přední stěnou z pletiva určené pro drobné exotické ptactvo a naproti nim podobné pro dravce. Postavila se stáj pro koně a se zvyšujícím se počtem zvěře postupně vznikaly další klece, ohrady a rybník pro vodní ptactvo. Ve správní budově, která byla jedinou vytápěnou stavbou v zoo, vznikla terária a akvária a také prostory pro opice. I když byl rozvoj v prvních letech existence zoo poměrně rychlý, projevoval se nedostatek budov a ubikací pro přezimování zvířat. V počátcích existence zoo bylo chováno přibližně 50 druhů zvířat. Nejpočetněji bylo zastoupeno ptactvo a drobní savci převážně z fauny někdejšího Československa. Postupně se skladba chovaných zvířat rozšiřovala.
     
V současné době zaujímá děčínská zoo plochu 6 ha. Chová přibližně 450 kusů zvířat ve více než 150 druzích. Hlavním záměrem je chov vzácných a málo známých druhů zvířat, se kterými se v naší zemi jinde nesetkáme. Přestože nadále děčínská Zoo patří k menším, díky svému umístění v lesním prostředí náleží k nejkrásnějším zoologickým zahradám v republice. Zoo je zapojena v patnácti programech EEP (Evropské záchovné programy) je členem UCSZ (Unie českých a slovenských zoologických zahrad), IZE (Mezinárodní asociace zoo-pedagogů), WAZA (Světová asociace zoo a akvárií), EAZA (Evropská asociace zoo a akvárií), ISIS (International Species Information System) a také FFI  (Fauna & Flora International).
 
Příjemné prostředí lesoparku je ideálním místem pro rodinný výlet. Návštěvníkům nabízí netradiční pohled do světa zvířat, ale také netradiční hry pro děti i dospělé. Zoo Děčín je rájem pro děti. K vydovádění zde mají velký dětský areál s průlezovým hradem a horolezeckou stěnou. Velkou zábavu si užijí také v dětské kontaktní zoo ale i při samotné prohlídce. Areál zoo zdobí spousta interaktivních zařízení, díky nimž mohou zoo vnímat všemi smysly. K dispozici je i několik naučných stezek (Ptačí stezka, která hravou formou mapuje ptačí říši našich lesů, luk a polí nebo Stezka stromů, která mapuje zeleň rostoucí v zoo).
 
Pro školní kolektivy má Zoo Děčín v nabídce několik interaktivních výukových programů. V místní ZooŠkole najdou zábavu i poučení jak žáci základních a středních škol, tak předškoláci nebo klienti ústavů sociální péče. V jednotlivých programech děti pracují se živými zvířaty, spoustou přírodnin i zvukovými nahrávkami.  
 
Rajské ostrovy
 
Bonusem pro každého návštěvníka je již téměř 15 let Expozice Rajské ostrovy. Po předložení vstupenky ze zoo je totiž možné se na plavbu po Rajských ostrovech vydat zcela zdarma.

V expozici, umístěné na Teplické ulici v centru Děčína, se příchozí setkají s mnoha exotickými živočichy a největším mořským akváriem v Ústeckém kraji. Expozice zahrnuje čtyři patra a návštěvníkům nabízí unikátní pohled na vybrané světové oblasti a druhy živočichů a rostlin. Návštěvníci poznají faunu i flóru mořského korálového útesu, živočichy tropických pralesů, polopouští či mangrovových pobřeží. V rámci expozic je v nejvyšší možné míře napodobeno přirozené prostředí.
 
Existuje zde také tzv. ZooKlub - klubová místnost se stylizovaným nábytkem, která slouží pro setkávání milovníků přírody i cestování, pořádání besed, výstav i výukových programů.

Plánovač trasy Cesta odkud

Zoologická zahrada Děčín – Pastýřská stěna, příspěvková organizace
Žižkova 1286/15, 405 02 Děčín IV

GPS: 50.7796N 14.1972E

tel.:+ 420 412 531 164
email:
www:www.zoodecin.cz


Parametry ZOOZOO
TOP TOP!
diskuze

 

Počasí v regionu »

Panorama 360° »

Úvod|Cíle/Trasy|Multimédia|Transformace a rekultivace území|Místo pro podnikání|RSK UK|Akce|Kontakt

 

 

 

 

 

 

 

 

Rekultivovaná území ÚK » Zoologická zahrada Děčín – Pastýřská stěna, příspěvková organizace

| | cesky deutsch english